2017-05-10 10:28:00

Папата ќе се сретне со американскиот претседател Трамп


Папата Фрањо ќе го прими американскиот претседател Доналд Трамп на 24 мај 2017 година– објавено е од Ватикан. Во 8.30 часот папата Фрањо ќе го прими американскиот претседател, а потоа следува средба и со Државниот секретар кардинал Пиетро Паролин, како и со секретарот за односи со државите, надбискупот Паул Галагер.

Повеќе детали за средбата не се дадени, додека американски медиуми и советници на Трамп повеќе пати во изминатите месеци најавуваа дека е можна средба на со Папата за време на патувањето на Трамп во Европа на Нато самитот (25 мај) и Г7 Самитот во Сицилија (26 и 27 мај)

 

РВ/к.мк
All the contents on this site are copyrighted ©.