2004-05-17 17:06:14

Lepiej kopią policjanci

Księża przegrali z policjantami w charytatywnym meczu na rzecz bezdomnych. Reprezentacja warszawskiej policji pokonała 3: 2 piłkarską reprezentację księży w meczu o Puchar Wojewody Mazowieckiego. Dochód ze spotkania rozegranego na stadionie stołecznej Gwardii zostanie przekazany na rzecz ośrodka dla bezdomnych przy ul. Żytniej. Po pierwszej połowie księża wygrywali 2:0 osiągając w polu dużą przewagę. W drugiej połowie stracili jednak 3 gole i przegrali spotkanie. "Najważniejsza jest idea, cieszymy, że mogliśmy zagrać dla bezdomnych" - powiedział po meczu KAI kapitan drużyny księży, Grzegorz Mioduchowski.

Obie reprezentację spotkały się w ubiegłym roku na warszawskim Torwarze w meczu kończącym Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Polsce. Wtedy, po zaciętym meczu, wgrali księża 5:4 i podobnie jak w przypadku dzisiejszego spotkania dochód przeznaczono na cele charytatywne. Piłkarska Reprezentacja Księży istnieje od 15 lat, w jej składzie grają kapłani z diecezji: warszawskiej, warszawsko-praskiej, łowickiej i siedleckiej oraz franciszkanie i salezjanie. Trenerem drużyny jest były piłkarz Legii, Stefan Białas. Pierwszy oficjalny mecz księża rozegrali w 1989 r. z reprezentacją dziennikarzy na stadionie Legii w Warszawie. Od tego czasu drużyna księży grała wiele meczów towarzyskich na różnych stadionach w Polsce. W latach 90. występowała regularnie w halowej lidze piłkarskiej w Warce. Spektakularnym sukcesem polskich księży było zwycięstwo aż 8:1 nad reprezentacją Gwardii Szwajcarskiej podczas Jubileuszu Sportowców w 2000 r. w Rzymie. Księża-piłkarze tworzą też w swoich parafiach dziecięco-młodzieżowe kluby sportowe oraz pracują w duszpasterstwie sportowców.